Jakmile jsme se prokousali finančním plánováním I. můžeme trochu přitvrdit muziku. Doporučuji mít postaveny základy Vašeho finančního úspěchu, uvedené v jedničce. V autě se taky nerozjíždíme na trojku, že ano. Pokud nemáte správné finanční návyky (pravidlo 10 %), naakumulovaný kapitál (následek pravidla 10 %), spěcháte a nemáte žádné zkušenosti, vrátíte se na začátek a ještě Vás to bude stát peníze.
Cílem finančního plánování je finanční nezávislost - tedy stav, kdy mi moje investice přináší více peněz, než jsou moje životní náklady. Pak nebudu muset pracovat a přesto si zachovám svůj standard. Částka potom bude u každého jiná, princip stejný.
Vyjdu-li z jedničky, tak po pár letech zjistím, že mi výnosy z fondů mi nestačí. Tehdy byl výnos ca. 3-4% p.a., to je žalostně málo. Na to, abych se stal svobodným bych musel pracovat a šetřit příliš dlouho. Nicméně čas takto strávený nebyl investován vniveč. Jednak jsem nastartoval penzijní připojištění - moji záchranou síť a pak jsem akumuloval kapitál k investicím.
Bylo důležité zvyknout si na to, že se nejedná o peníze, se kterými můžu počítat když budu potřebovat, chvilku to trvá vybudovat si obranou zeď proti pokušení. Něco vyděláte a poběžíte si něco hezkého koupit, Vaše podvědomí musí křičet ne, ne a ne. Také se stanete odolnějšími vůči výkyvům trhu.
Máte-li všechno vstupte na magické místo zvané Burza cenných papírů.
Burza je jedním z hlavních proudů, kudy se vydat ke svobodě. Mé fondové dny měly ještě jednu světlou stránku, začal jsem se orientovat na zisk a nikoliv na riziko. Statisticky vzato burza za posledních padesát let roste průměrně 4,8% ročně. To neznamená, že bych o peníze nemohl přijít, ale dává mi to také možnost zařadit vyšší rychlost.
Investování na burze má jedno kouzlo a sice: když nakoupíte cenné papíry a mezi koupí a prodejem je více než 6 měsíců, neplatíte žádné daně. Dokonce naplatíte ani sociální a zdravotní pojištění. Všechno co vyděláte je VAŠE, (jen musíte zaplatit makléři poplatky za obchody).
V dnešní době existuje několik renomovaných brokerů, kteří budou rádi když se stanete jejich klienty. Začněte obchodovat jen akcie, udělejte si přípravu, sledujte měsíc dva jak se akcie "hýbou", čtěte zpravodajství a doslova očmuchávejte všechno kolem. Jakmile nasajete tu vůni a získáte větší cit, můžete opatrně vstoupit.
Já sám mám účet u Patrie, další můj kamarád má u Fio, tuším ,že někdo ještě zmiňoval Brokerjet, takže si vyberte dle libosti všude Vás uvítají.
Myslím, že u Fio mají investiční hru, kde si můžete zkusit investovat imaginární peníze, což Vám také doporučuji. Uvidíte jak se Vám bude vyvíjet portfolio. Občas zažijete růst nebo i pád o 10 % a více. Možná se Vám podaří za rok dosáhnout výnos i 20 % a to bez daní, nebo i s daněmi, pořád to bude několikanásobně víc než u těch bezpečných investic.
Ve finančním světe platí pravidlo: bezrizikový = prodělečný. Bohatí lidé hledají výnosné investice a vědomě podstupují riziko proto, aby mohli vydělat. Nejde o žádný hazard všechno mají pečlivě naplánované a svoje rizika omezují na minimum.
Vstoupíte-li na toto bojiště nebo ne, je čistě Vaše rozhodnutí, stejně tak, jak budete nakládat se svým volným časem. Buď se budete učit něco nového a naučíte se investovat anebo budete sedět v hospodě (taky tam chodím) a počkáte co na Vás zbyde ze sociálky při odchodu do důchodu. Mimochodem já si nedovedu představit, že budu pracovat do 65 let. Myslím, že to stojí za tu námahu a trochu cvičení.
Osobně bych na začátku neinvestoval více než 50 000 Kč. Při prvních obchodech je to vždy velmi emotivní, úplně se Vám roztřesou ruce a budete denně sledovat jak se to hýbe. Navíc bych takovou částku rozdělil na 3 až 4 malé obchody, takže když bych nakupoval "nahoře" a půjde to dolů, tak až to spadne o více než 5 % vystřelil bych druhou kulku a naředil a tak dále. Po čase získáte větší cit a jistotu. Kupujte jen jeden titul, nenechte se oblafnou slovem diverzifikace, to je povídačka pro masy. Až budete mít větší částku na investování vyberte si další titul, osobně obchoduji tak max. 3. Dává Vám to větší koncentraci a nemusíte se zabývat zbytkem.
Investování je hodně individuální a proto co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat Vám a naopak. Budete-li se tomu nějaký čas věnovat najdete se sami.
Někde jsem četl, že v podstatě na začátku není ani důležité to co nakoupíte, ale to, aby to udělali. Aby Vás strach a nervozita neparalizoval natolik, že nebudete schopní udělat krok vpřed. Jakmile jednou nasednete do vlaku, uvidíte jak Vás to bude bavit a budete se učit a pídit se po dalších informacích.
Dalších významnou cestou jsou nemovitosti. Osobně je mám nejraději, protože mi každý měsíc chodí nájemné. Na druhou stranu pro vstup do nemovitostí musí být člověk trochu lépe kapitálově vybaven, mít otevřenou úvěrovou linku a mít zkušenosti a cit. Najít dobrý obchod je totiž potíž. Stojí to spoustu námahy a času, ale vyplatí se to.
Poslední možností, která mě napadá je založit si soukromou firmu, tedy podnikat. Je to pravděpodobně to nejvýnosnější co můžete udělat, za předpokladu, že to děláte správně.
O nemovitostech a podnikání se zmíním v samostatných článcích. O investování do cenných papírů, teď momentálně připravuje můj kamarád a také investor Martin svůj příspěvek, který by se tu měl co nevidět objevit.
LV
Komentáře
Přehled komentářů
Tyto stránky jsou jistě záslužné a zajímavé. Zkuste se podívat na www.TradersNo1.com , které jsou o tom, jak vydělávají profesionálové... skutečně zajímavé a hlavně dostupné téměř pro každého z vás!
aktuality na e-mail adresu :o)
(Acer66, 22. 12. 2007 22:56)Škoda že nevydáváte nějaké aktuality svých finančních aktivit, které by byly konkrétněji rozepsány, protože vše zde jasně a stručně popisujete. Žádné okecávání jako v knihách. Kdyby to bylo možné, rád bych Vám i poskytl svou e-mailovou adresu, pokud by jste byli ochotni se vyzpovídat ohledně nemovitostí a cenných papírů :-) Jsem teprve mírně pokročilý začátečník :o)
Podnikejte snadno Online!
(Oliver, 4. 5. 2008 17:42)